Supărare mare în rândul suporterilor târgovișteni, după Chindia-Poli Iași 1-1, în Liga I de fotbal

Chindia Târgoviște și Politehnica Iași s-au întâlnit, pe terenul de la Buftea, în cadrul etapei cu numărul 16 din campionat, prima a returului Ligii I de fotbal. La capătul unui meci pe care a părut că îl au în mână elevii lui Emil Săndoi au eșuat lamentabil, în special în partea a doua a meciului, și au ratat victoria, și implicit cele 3 puncte. La final de meci, suporterii echipei au pornit o adevărată sarabandă de acuze, pe pagina oficială de facebook a clubului, de reproșuri nescăpând aproape nimeni, de la jucători, antrenori și chiar administrația locală, de la Târgoviște, cea care alături de CJ Dâmbovița asigură finanțarea aproape în proporție de 100% a echipei.

Paginăfacebook Chindia Târgoviște (după meciul Chindia-Poli Iași 1-1)

Reproșul fanilor vine în special după ce Chindia a fost nevoită să schimbe încă o dată terenul pe care dispută meciurile de “acasă” (de la promovarea în liga I, din mai 2019, Chindia a jucat doar la Ploiești, Giurgiu și acum Buftea, niciodată însă la Târgoviște). Aici povestea integrală a terenului de la Târgoviște.)

Cronica meciului Chindia-Poli Iași 1-1 (1-0

Sursa foto-AFC Chindia Târgoviște

Iată echipele de start ale meciului Chindia-Poli Iași :

Chindia : 25. Aioani – 98. Căpușă , 66. Iacob, 17. Pițian, 15. Dinu – 20. Neguț, 8. M. Dulca, 22. Rață, 80. Dumitrașcu – 19. D. Popa, 11. D. Florea
Rezerve: Moldovan, Martac, Fomba, Atanase, Ioniță, Berisha, Diaz, M. Costea, Yameogo
Antrenor: Emil Săndoi

Poli Iași : 95. Brânză – 19. Onea, 23. Frăsinescu, 3. Baxevanos, 14. Bușu – 88. F. Cristea, 18. De Iriondo, 8. Passaglia – 11. Vanzo, 10. A. Cristea, 90. Calcan
Rezerve: Axinte, Lopes Cabral, Stan, Mensah, Popadiuc, Mihalache, Zajmoivic, R. Popa, Cană
Antrenor: Daniel Pancu

Antrenament Chindia (13 ianuarie 2021), înainte de meciul cu Poli. Iași

Prima parte a meciului, în care târgoviștenii au avut calitatea de gazde, a fost dominată de echipa antrenată de Emil Săndoi, ce și reușit destul de devreme să deschidă scorul. În minutul 13Denis Dumitrașcu a reușit să înscrie cu un șut de la marginea careului de 16 metri al oaspetilor.

După marcarea golului, târgoviștenii au părut că se mulțumesc să conserve rezultatul, iar oaspeții nu au părut capabili să pună în pericol poarta lui Aioani, astfel că scorul pauzei a fost de 1-0.

În repriza secundă ieșenii au forțat mai mult și, pe fondul unei dominări totuși sterile, Andrei Cristea a reușit, în minutul 63, să trimită balonul în plasa porții lui Aioani, din 2-3 metri, un balon ce a deviat norocos la atacantul ieșenilor, în urma unei lovituri de colț.

Chindia nu a parut capabilă să pună în real pericol poarta oaspeților, până la finalul meciului, astfel că rezultatul final a fost:

Chindia Târgoviște-Poli. Iași 1-1 (1-0)

Clasament Liga I, după Chindia-Poli Iasi 1-1

Cu acest punct Chindia urcă pe locul 6 în clasament, cu un total de 21 puncte, cu unul mai mult decât ocupanta locului 7, Viitorul Constanța.