În Dâmbovița, a fost semnat, în urmă cu doar câteva săptămâni, cel mai mare (probabil) contract de publicitate media, dintre o entitate publică locală și o structură ce se revendică a face parte din domeniul media, adică un contract ce să fi fost înregistrat vreodată la nivelul județului Dâmbovița. În materialul următor, veți putea regăsi doar faptele, așa cum sunt ele reliefate în surse publice, unele pe care valahiamedia.ro nu a făcut decât se le consulte și să le aducă la un loc, dar și, până la urmă, să le dea un sens pentru publicul larg. Unul, publicul, ce, cel mai adesea, nu cunoaște toate amănuntele deci, în consecință, nedispunând de aceste amănunte, nu poate discerne în deplină cunoștință de cauză, informațiile furnizate de autorități sau media.
Așadar…

Foto: Sediu Primăria Pucioasa (Arhivă)
În data de 26 martie 2026, între Primăria orașului Pucioasa și firma DB PRO Media Consulting SRL era semnat un contract de publicitate media, în valoare de 54.000 de euro. Înțelegerea reprezintă angajamentul de publicitate media pentru proiectul ” Creșterea Mobilității Urbane în orașul Pucioasa”, implementat de Primăria Pucioasa cu ajutorul fondurilor europene (prin intermediul ADR Muntenia Sud).

Foto: Captură contract înregistrat în SEAP
Valoarea de 54.000 de euro este, probabil, cea mai mare a unui contract de acest fel (n.m.– între un UAT din Dâmbovița și o structură media din Dâmbovița), pentru un singur proiect, distinct, unul fără durată de timp sau alte clauze. Explicația, pentru valoarea mare a contractului, atribuit în mod direct – fără licitație, deci- după cum apare precizat în SEAP (serviciul electronic de achiziții publice), este aceea că proiectul, pentru care se va face reclamă, este mare (aproximativ 93 de milioane de lei).

Foto: Semnare contract între Primăria Pucioasa (n.m.- primarul Constantin Ana, în centrul imaginii) și ADR Muntenia Sud (directorul Liviu Mușat, în stânga imaginii), pentru proiectul la care urmează să se facă reclamă. Imagine din data de 3 aprilie 2026. Alături de cei doi se află președintele CJ Dâmbovița. (sursa foto- Postare Facebook/ Constantin Ana)
Totuși, deși se încadrează în limitele legale, contractul este unul ce poartă “ștampila celor cu dedicație“, acele contracte în care autorități publice (din România) direcționează o cotă parte din banii din proiectele europene către firmele prietene, pentru așa zisa reclamă a proiectului (una obligatorie la aceste proiecte). Un fel de căpușare, practicată și la alte niveluri, în Stat. Cu dedicație, pentru că, așa cum spuneam, nu a existat, în cazul de față, de la Pucioasa, un concurs de oferte (n.m.- între mai multe structuri media ce, eventual, ar fi putut asigura aceleași servicii de publicitate, poate și la altă valoare sau și cu rezultate mai bune) ci, pur și simplu, așa s-a stabilit în spatele ușilor închise (admnistrativ vorbind), de la Pucioasa.

Sursa foto: Postare Facebook/ Constantin Ana (primar Pucioasa)
Contractul pentru proiectul ” Creșterea Mobilității Urbane în orașul Pucioasa” a fost semnat, de fapt, câteva zile mai târziu (n.m.– în 3 aprilie 2026), de momentul în care primăria Pucioasa antama deja publicitatea pentru proiect (n.m. – 26 martie 2026). Dar, desigur, acesta este doar un amănunt tehnic, să spunem.


Un alt amănunt important: Firma DB Pro Media Consulting SRL, cu sediul în Târgoviște, are un singur acționar, și anume pe Ghibanu Adrian Ionuț, după cum apare în înscrisurile oficiale de la Registrul Comerțului (vezi mai sus).

Sursa colaj foto-adevarul.ro ( În anul 2018, primarul orașului Pucioasa, Constantin Ana, și vicarul eparhial Ionuț Ghibanu au avut un conflict, ce a ajuns și în atenția presei naționale). În anul 2026, conflictul, între cei doi, (se pare că) nu mai este de actualitate
Ionuț Adrian Ghibanu este nimeni altul decât vicarul eparhial al Arhiepiscopiei Târgoviște, al doilea om în ierarhie, în structura Bisericii Ortodoxe Române, din Dâmbovița, după arhiepiscopul Târgoviștei, ÎPS Nifon Mihăiță.

Sursa foto: Captură listafirme.ro
Firma DB Pro Media Consulting SRL are, la momentul actual (n.m. – de fapt în 2025, pentru că datele din 2026 nu sunt disponibiile) un singur angajat, după ce, ani la rând, nu a avut niciun angajat. Iar asta deși pe site-ul structurii media apar mai multe semnături distincte (sub formă de inițiale), la semnatarii articolelor. Ar mai trebui precizat că această firmă nu a făcut decât să preia o platformă media preexistentă, în anul 2020, pe care ulterior a declarat-o ca interfață media în online, pentru firma nou creată în anul 2020.

Foto: Contracte de publicitate media la CJ Dâmbovița, în august 2024. Firma DB Pro Media Consulting se regăsește în listă( Penultima, de sus în jos, între cele subliniate cu roșu)
Firma DB Pro Media Consulting SRL are contracte (cele din SEAP) cu multe administrații publice din Dâmbovița (primării), pentru contracte de publicitate media, precum Cojasca, Gura Ocniței, Pucioasa sau Târgoviște (prin teatrul “Tony Bulandra”). De asemenea, firma este una ce se regăsește constant între firmele (n.m.- ce se revendică a face parte din strucura media) ce are contracte de publicitate din partea CJ Dâmbovița. De altfel, site-ul nu apare înregistrat cu niciun fel de altă reclamă, toate sursele financiare ale acestuia părând a fi exclusiv din fonduri publice. Acționarul unic al societății fiind, în plus, plătit, la rândul său, din fonduri publice (funcția deținută, de vicar eparhial, este plătită din fondurile Statului, în proporție de 90% , fiind încadrat în grilele de salarizare pentru personalul clerical din unitățile bugetare, iar cuantumul salarizării este la nivelul unei funcții de conducere din administrațiile locale).

Acestea sunt faptele și realitățile. Restul, adică opiniile, aparțin exclusiv cititorilor.
