Nicio româncă pe tabloul principal de la “Western & Southern Open”. Sorana Cîrstea eliminată în calificări

Sorana Cîrstea a ratat șansa de ase califica pe tabloul principal al turneului de tenis de la Western & Sothern Open (New York) turneu ce face parte din categoria Premier 5 ( a doua cea mai valoroasă, după turneele de Mare Slem). Târgovișteanca s-a “împotmolit” în turul al doilea al calificărilor (ultimul) la turneul nord american (turneu ce în 2020 a înlocuit turneul consacrat, din aceiași categorie, de la Cincinatti).

În runda a doua a calificărilor, Sorana Cîrstea (nr.77 WTA) a întâlnit o sportivă cu 8 ani mai tânără Anna Kalinskaya (Rus.-nr.97 WTA). La capătul unei partide disputate (aproximativ două ore de joc), românca a cedat în doua seturi:

Sorana Cîrstea-Anna Kalinskaya 5/7, 4/6

În fiecare din cele doua seturi diferența a fost făcută de un singur “break”, câștig de cauză având sportiva din Rusia. Dealtfel, Sorana a pierdut meciul în principal din cauza faptului că nu s-a concentrat suficienta la șansele avute de a converti în break oportunitațile avute (19 mingi de break, din care a reușit să valorifice doar 2), asta în vreme ce oponenta sa a avut un procentaj de 4/9, mingi de break convertite pe tabelă.

Anna Kalinskaya (sursa foto-reddit.com)

În turneul de la New York nu se mai află în competiție nicio româncă. Patricia Țig, participantă de asemenea în calificări, a fost învinsă în prima rundă a acestei faze, tot de Anna Kalinskaya, ce astfel ajunge pe tabloul principal (64 de locuri) trecând de singurele românce participante la competiție.