Liga I: FC Argeș – Chindia 0-1. Meci slab, din care târgoviștenii adună 3 puncte

Chindia Târgoviște a avut noroc în etapa a doua a play-out-ului Ligii I de fotbal. La capătul unui meci modest, al elevilor lui Emil Săndoi, târgoviștenii s-au impus pe terenul echipei ce le-a oprit accederea în play-off-ul primei ligi, în actuala ediție de campionat (n.m. în etapa cu numărul 30 FC Argeș s-a impus cu 3-1, în fața Chnidiei, într-un meci în care dacă ar fi câștigat, târgoviștenii ar fi putut accede între primele 6 echipe, adică în play off).

Pe de altă parte, Chindia continuă parcursul impecabil, din a doua parte a campionatului Ligii I de fotbal. În etapa a două a play-out-ului, echipa lui Emil Săndoi s-a impus la limită, în deplasarea de la Pitești, pe terenul celor de la FC Argeș.

Echipele trimise în teren:

FC Argeș: Greab – Tofan, Turda, Maric, Mușat – Șerban, Meza Colli – Drăghici, Palic, Cr. Dumitru – Malele
Rezerve: Croitou, Boldor. Delandes, De Jonghe, Barbu, Năstăsie, Honciu, Ruan Teles,  N’Diaye
Antrenor: Andrei Prepeliță

Chindia Târgoviște: Aioani – Căpușă, Celea, Iacob, C. Dinu – Neguț, Dulca, Rață, Dumitrașcu – D. Popa, Florea
Rezerve: Rezerve: Moldovan, Kocic, Neicuțescu, M. Costea, Martac, Cherchez, Berisha, Pițian, Yameogo
Antrenor: Emil Săndoi

Fază gol Florea

Prima repriză a fost una dominată de FC Argeș ce și-a creat mai multe ocazii de a marca. Portarul Aioani a fost cel care a păstrat imaculată tabela de marcaj până la pauză.

La reluare, cei care au dat lovitura a fost însă oaspeții. În minutul 53 Florea a reușit să devieze în poartă, din 6 metri, o centrare venită de la Căpușă. Scorul de 1-0 avea să fie cel înregistrat pe tabelă și la fianalul celor 90 de minute de joc.

Clasament play-out, după FC Argeș-Chindia 0-1

Cu cele 3 puncte, Chindia acumulează un total de 26 de puncte, după 2 etape din play-out, si se instalează pe primul loc în clasament.