Fotbal și oameni – O poveste simplă, în doar câteva imagini

Povestea, de această dată, nu va conține decât câteva rânduri. Fotbal, la Târgoviște, Chindia Târgoviște-Petrolul Ploiești, în liga a II-a, acolo unde doar orgoliile și  poate “colbul” vremurilor mai bune, așternut de două palme, peste gloria trecutului, mai țin în viață o pasiune, ce nu prea ar găsi justificare în prezentul văduvit de argumente. Nu numai sportive.

Așadar, o întâlnire unde vulcanica “Republică de la Ploiești” a venit în tribunele arenei “Eugen Popescu”, o arenă aproape la fel de ruinată precum este (pe alocuri) și Curtea Domnească de la Târgoviște.

O întâlnire unde, parcă anticipând lipsa fotbalului, din arena cu 22 de gladiatori, de această dată semănând cu turiști de duminică, pe aleile parcurilor bătute de primul soare de primăvară, ultrașii de Prahova au vrut să împartă nimicul fotbalistic cu ultrașii de Dâmbovița.

Concret, au furat un steag, s-au apărat de forțele de ordine, ce au vrut să aplaneze un conflict ce risca să “mistuie” tribuna, și au scandat preț de vreo două ore. Au scandat și gazdele târgoviștene, dar parcă cu mai puțină convingere. Până la urmă a fost doar 0-0. O poveste în câteva fotografii, realizate de Ionuț Iacob.

Probabil că și cuvintele anterioare sunt, măcar în parte, inutile. Imaginile vorbesc de la sine.

 

 

Foto articolIonuț Iacob

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *