În ultimele zile, este avansată teoria unui nou Guvern ce să cuprindă o alianță condusă de premierul Eugen Tomac (n.m.- europarlamentar, consilier onorific al președintelui Nicușor Dan), desemnat de președintele Nicușor Dan. O alianță ce, “pe surse”, și insistent, se transmite că va avea și participarea celor de la USR, alături de PSD, fragmente din PNL și UDMR.
Cum zvonul alianței dintre USR și PSD este propagat insistent și agresiv, în special în spațiul rețelelor de socializare, cei de la USR au transmis astăzi (n.m.- 27 mai 2026) că totul este doar o dezinformare.

Foto: Deputat Daniel Blaga
Din Dâmbovița, deputatul Daniel Blaga (USR), a transmis scurt că:
Cât se poate de clar: USR nu va mai face parte dintr-un guvern cu PSD. NU există negocieri subterane care să schimbe asta.
De altfel, chiar președintele USR, Dominic Fritz, a afirmat că:

Foto: Dominic Fritz, președinte USR
“Vă dau știrea direct, nu pe surse, ci de la sursă: USR e consecvent cu ce a spus și înainte, și după moțiunea PSD-AUR. Nu vom mai face parte dintr-un guvern cu PSD. Nu există niciun fel de negocieri subterane despre asta.
Excludem acest scenariu nu din orgoliu sau din încăpățânare, ci pentru că suntem convinși că protejarea drumului proeuropean și reformist al României se poate face doar cu asumare și claritate morală. USR nu va fi niciodată de decor într-un guvern care maschează colaborarea între PSD și AUR. Nu vom sacrifica speranțele românilor pentru un stat curat și performant pentru o presupusă stabilitate. Nu dăm stabilitate corupților.

De altfel, și dinspre PNL este transmis același mesaj: Nicio alianță cu PSD, la guvernare.
De reamintit este și faptul că au trecut 3 săptâmâni de la demiterea, prin moțiune de cenzură, în Parlament, a Guvernului Ilie Bolojan. Executivul este unul interimar, în acest moment, având puteri limitate. Până acum, cei care au inițiat moțiunea de cenzură, adică PSD și AUR, au refuzat să formeze o majoritate împreună, pentru un nou Guvern, iar separat niciuna dintre formațiuni nu a reușit să adune o alianță ce să asigure majoritate în Parlament, astfel că, fără o majoritate confirmată în spatele unui prim-ministru, împuternicit pentru a prelua un mandat, în acest sens, președintele României încă nu a avansat nicio propunere de premier, în acest interval, scurs de la moțiunea de cenzură.

Foto: Imagine Parlamentul României (Arhivă)
