Chindia mai face o surpriză (1-0, cu Gaz Metan) și urcă pe loc de play-off

Chindia Târgoviște a reușit, în ciuda unor probleme de efectiv, cauzate de COVID-19, să câștige o nouă partidă. Cu Gaz Metan Mediaș, la Ploiești, pe “Ilie Oană”, târgoviștenii s-au impus cu 1-0, printr-un gol al lui Florea, marcat în debutul reprizei secunde.

Echipele de start:

CHINDIA: Aioani – C. Dinu, Pițian, Fomba, M. Ioniță – Neguț, V. Rață, Dumitrașcu, Yameogo – D. Popa, Florea
REZERVE: D. Moldovan, Neicuțescu, Negrea, Atanase, Berisha, Cherchez
ABSENȚI: A. Șerban, Dulca, Iacob (indisponibili), Corbu (accidentat)
ANTRENOR: Emil Săndoi

GAZ METAN : Buzbuchi – Butean, Larie, Baco, Velisar – Matias – R. Romeo, Oct. Deaconu, Valente, P. Costea – D. Cardoso
REZERVE: Pleșca, Trif, Horșia, Loembet, Ciocan, Sambu, Alceus, Da Silva Iliveira, Chamed
ABSENT: Dogaru (indisponibil)
ANTRENOR: Jorge Costa

Sursa foto-gsp.ro

Prima repriză a fost una echilibrată, în care oaspeții nu au avut nicio ocazie de poartă. Nici gazdele, cei de la Chindia, nu au avut prea multe oportunitați de a marca, dar parcă au reușit să pună mai multă presiune asupra porții adversarilor (rezultat la pauză 0-0)

Gol Daniel Florea (1-0)

Chiar în debutul reprizei secunde, Daniel Florea, s-a înălțat încareul oaspeților și a înscris cu capul, fructificând centrarea lui Neguț. (1-0 Chindia, min.48)

Chindia putea face 2-0 la ratarea lui Yameogo (min.50) dar și-a complicat inutil viața în ultima jumătate de oră, după ce Dumitrașcu a văzut roșu, direct, în minutul 57.

Clasament Liga I, după Chindia-Gaz Metan 1-0

Pânala urmă, în ciuda presiunii exercitate de oaspeți,în ultimle 20 de minute rezultatul înscris pe tabelă nu s-a mai modificat astfel că gazdele acumulează încă trei puncte. Chindia are acum (după 7 etape) un total de 11 puncte, punctaj ce urcă, momentan, echipa lui Emil Săndoi pe loc de play off (locul 4 în clsament).

Antrenorul târgoviștenilor a declarat, la finalul partidei: “Trebuie să rămânem cu picioarele pe pământ. Pâna la urmă scopul nostru este salvarea de la retrogradare.” Chindia a câștigat ultimele două partide din liga I, 2-0 cu FC Botoșani și 1-0 Gaz Metan Mediaș.