Proiectul de Reabilitare a Parcului Mitropoliei din Târgoviște ( obiectiv situat chiar în centrul orașului) este pe făgașul cel bun. Cel puțin asta spun autoritățile târgoviștene. Contractul de realizare a proiectului ( ce beneficiază de o finanțare din fondurile publice, Primăria Târgoviște) a fost semnat în luna noiembrie a anului 2019. Lucrările au demarat, de facto, în luna februarie a anului 2020. La momentul respectiv, administrația locală de la Târgoviște a declarat că lucrarea are un cost de aproximativ 5,3 milioane de lei și o perioada de implementare a proiectului de aproximativ 16 luni (termenul de finalizare prevăzut în contract este de 25 mai 2021).
La momentul demarării lucrărilor de reabilitare (februarie 2020) locul arăta în felul următor:
Astăzi ,6 octombrie 2020, administrația locală târgovișteană a susținut o conferință de presă, chiar în același amplasament, la aproape 8 luni distanță de la momentul demarării lucrărilor de reabilitare. În imaginile de mai jos se poate vedea progresul făcut:




Conform declarațiilor edilului șef al Târgoviștei (Cristian Stan) lucrarea va avea un cost final de aproximativ 6,7 milioane de lei. Cu alte cuvinte cu 1,4 milioane de lei mai mult, față de momentul demarării lucrării (februarie 2020).


Conform schițelor, la finalul lucrării, programată în luna mai 2021 (“în primăvara anului viitor”, conform anunțului făcut de primarul Târgoviștei, astăzi, 6 octombrie), proiectul de reabilitare ar trebui să arate astfel:



1 Reply to “Reabilitare Parc Mitropolie-Târgoviște (FOTO): Cum arată lucrarea, după 8 luni de la demarare și un buget cu 1,4 milioane de lei mai mare”