Din ce în ce mai mulți primari din țară încep să anunțe, cel mai adesea pe paginile personale din rețelele de socializare, care este situația răspândirii coronavirusului, în localitățile pe care le conduc. În lipsa unor informații oficiale (din partea DSP-urilor, sau autorităților statului) edilii, ce primesc situații detaliate (dacă le solicită) privind răspândirea coronavirusului, recurg la aceasta variantă (nu toți) pentru a anunță situația cazurilor actuale. Mai ales în condițiile în care au fost deja introduse în carantină mai multe localități. Cea mai recentă carantinare vizează orașul Făget, din județul Timiș.
Imagini Făget (sursa -facebook/faget express)
“Comitetul Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă (CJSU) Timiş, condus de prefectul Liliana Oneţ, a decis, duminică, prin vot, instituirea carantinei zonale pe o durată de 14 zile în oraşul Făget şi în trei sate aparţinătoare, având în vedere situaţia epidemiologică generată de virusul SARS-CoV-2 existentă în zonă, unde au fost identificate 47 de persoane testate pozitiv şi un număr mare de persoane care au intrat în contact direct cu cei testaţi pozitiv. Carantina vizează Făgetul şi satele Bichigi, Temereşti şi Colonia Mică. Hotărârea a fost transmisă către Comitetul Naţional pentru Situaţii de Urgenţă, care a emis ordinul şefului Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, prin care s-a decis instituirea carantinării zonale.(duminică 26 iulie, ora 19.00)
Anterior, alte două localități fuseseră introduse în carantină, în județele PH și GR (detalii aici-Valahia Media).
Și în Dâmbovița au început să fie emoții, mulți primari recurgând la varianta atenționării publice a populației, cu privire la riscurile de intrare în carantină a localității. Dacă în mediul rural acest lucru nu mai constituie o noutate, în mediul urban acest lucru nu era văzut ca unul posibil, până de curând. Totuși, primarii din Pucioasa și Titu, două dintre orașele din Dâmbovița, au postat mesaje pe conturile de facebook, mesaje ce numai lipsite de îngrijorare nu sunt.

Ne pregatim de o noua saptamana!O saptamana intr-un judet aflat sub presiunea numarului constant mare de imbolnaviri de Covid!Pentru cei implicati, inclusiv pentru administratiile locale, tensiunea este mai mare decat credeti, mai ales ca nu mai exista localitate fara persoane contaminate.Pentru a evita orice speculatie, vreau sa va prezint situatia REALA, la nivelul localitatii noastre: astazi avem in oraș 6 cetateni depistati pozitiv la testul Covid!O parte din ei sunt internati in spital (am discutat cu fiecare dintre ei si sunt bine astazi, desi unul dintre ei a avut complicatii), iar restul sunt izolati la domiciliu si respecta cu strictete regulile impuse.Va spun toate aceste lucruri pentru a avea informatiile corecte, de la o sursa autorizata!Din anchetele epidemiologice am inteles faptul ca respectivele persoane au dobandit virusul in alt mediu decat cel profesional sau familial, deci nu exista astazi surse sau focare locale!Totodata in spitalul orasenesc Pucioasa sunt internate 58 de persoane si, fara satisfactie, va spun ca tratam si primii pacienti din oras, pe langa persoane din toate colturile judetului plus Ilfov si Bucuresti!Aceasta este situatia astazi!!!Nu este nici foarte rea, dar nici imbucuratoare!Trebuie sa stiti toate aceste lucruri pentru a actiona impreuna pentru siguranta noastra, a tuturor!Nu vreau sa sadesc panica! Dar vreau sa cladesc o siguranta care vine din responsabilitate!Va rog sa realizati ca acest oras este casa noastra, a tuturor! Si trebuie sa il protejam prin toate metodele posibile, protejandu-ne in primul rand pe fiecare dintre noi!
Postare facebook, Constantin Ana
Și la Titu, edilul șef al localitătii face un apel la responsabilitate, mai ales că situația este gravă si poate deveni tragică, după cum spune primarul.

Țara noastră traversează o perioadă nu tocmai fastă, din punct de vedere al răspândirii infecției cu virusul Covid. Am văzut cu toții cum autoritățile au început să pună în carantină localități care au un număr mare de cazuri de infectare. Vedem cu toții cum crește zilnic numărul de infectări și numărul de persoane internate la terapie intensivă. Dacă până acum auzeam de persoane infectate doar în statistici sau în mass-media, acum mulți dintre noi au cunoștinte, rude, prieteni care au trecut sau trec prin această boală. Situația este una destul de gravă, dar poate deveni tragică.
Postare facebook/Primaria Orașului Titu
Orașul Titu are câțiva cetățeni infectați cu noul coronavirus, dar niciunul nu se află în stare gravă, mulțumim lui Dumnezeu pentru asta, sperăm să nu fie nimeni grav vreodată. Totuși, având în vedere rapiditatea cu care se propagă această boală, vă rog foarte mult să țineți cont de regulile de distanțare și de protecție sanitară. Oricând există riscul ca răspândirea virusului să devină comunitară și în Titu, în cazul apariției unui focar de infecție. Depinde de fiecare dintre noi să menținem lucrurile la un nivel acceptabil.
Rog, pe această cale, toți agenții economici din oraș, să pună la dispoziția salariaților măști sanitare, dezinfectanți și să respecte cu strictețe regulile de igienizare și de dezinfectare ale spațiilor de lucru. De asemenea, vă rog pe toți să nu mai intrați în spațiile publice închise fară mască de protecție, fie că vorbim de piață, magazine, supermarket-uri, instituții. Nu dorim să ajungem în situația de mare risc, astfel încât autoritățile să pună în discuție carantinarea orașului nostru, în cazul unei răspândiri masive al acestui virus.
Centru Medico-Social Bucșani
În Dâmbovița sunt raportate zeci de cazuri noi de infectare în fiecare zi, dar nu există niciun fel de comunicare oficială cu privire la noile focare de COVID 19. Toate informațiile sunt furnizate global, iar datele despre focarele actuale, sau în formare, lipsesc (cum este cazul centrului Medico Social de la Bucșani, unde, conform surselor, este vorba de o răspândire masivă a bolii, cu zeci de cazuri confirmate în ultimele zile).
În data de 26 iulie în Dâmbovița erau exact 1500 de cazuri de coronavirus confirmate, de la debutul pandemiei, marea lor majoritate (mai bine de 2/3 din total, fiind apărute după data de 15 mai , când au început măsurile de relaxare). 50 de persoane infectate cu coronavirus au decedat în Dâmbovița, până la momentul actual (26 iulie 2020).