Liga II, fotbal: Voluntari-Chindia 4-1 (1-0). “Asta nu-i echipa noastră/ E o glumă proastă”, au răbufnit fanii dâmbovițenilor!

Echipa de fotbal Chindia Târgoviște a pierdut, din nou, în liga secundă de fotbal. În etapa a 6-a a ligii a II-a, a fost programat si “derby-ul fostelor echipe de Superligă”, cum le place unora să spună, mai exact partida dintre Voluntari (echipă retrogradă în sezonul trecut) și Chindia Târgoviște, echipă retrogradată în urmă cu două sezoane. A fost și meciul dintre ultimele echipe la care a activat Daniel Florea (foto, mai jos), actualmente la Chindia Târgoviște (chiar căpitan al echipei în repriza secundă a meciului)

Din păcate, pentru fanii dâmbovițenilor, evoluția echipei favorite a confirmat, din nou, faptul că cei de la Chindia se îndreaptă vertiginos, parcă, către eșalonul al treilea.

În meciul din Ilfov, din etapa a 6-a, nu s-a pus aproape deloc problema câștigătoarei. Sau cel puțin asta a fost părerea generală a celor ce au urmărit partida.

După un 1-0 la pauză, gazdele din Ilfov s-au desprins pe tabelă, în minutul 58, iar apoi, în ciuda unei reveniri pe tabelă din partea oaspeților de la Chindia, meciul a reintrat în normal, cu Voluntari controlând lejer ostilitățile.

Igor Armaș 36′, 58′, Alexandru Sabău 79′ – autogol, Nicolae Carnat 84′ / Daniel Danu 73′ au fost marcatorii partidei.

Chindia rămâne cu doar 6 puncte, după 6 etape în liga a două, și coboară pe locul al 15.-lea, în clasamentul seriei. Dâmbovițenii fiind mai aproape de locurile retrogradabile, decât de cele ce asigură participarea în play-off și care, ulterior, ar putea da speranțe pentru o eventuală promovare, adică așa cum speră suporterii târgoviștenilor și cum promit cei care decid destinele echipei Chindia.

Pe de altă parte, se pare ca înfrângerea de la Voluntari, mai exact modul categoric în carea fost pierdută partida, i-a înfuriat pe suporterii dâmbovițenilor. Este “festival” pe pagina oficială de facebook a echipei :

De la: “echipa asta numai bătaie știe să ia”, la “niște circari de la jucători la staff tehnic, la autorități…”, până la mesajele ironice de genul “Mulțumit AUTORITĂȚILOR pentru bătaia de joc” sau ! “Asta nu-i echipa noastră, e o glumă proastă“, nimic nu a lipsit din arsenalul suporterilor Chindiei, ce s-au manifestat în spațiul virtual după meciul de la Voluntari.

Între zecile de comentarii, unul mai tăios ca altul, fiind criticați, virulent pe alocuri, absolut toți cei care au vreo legătură cu Chindia, în momentul de față. Pe bună dreptate, se poate spune, având în vedere situația dezastruoasă de la clubul dâmbovițean de fotbal.

(mai multe amănunte, în curând, în spațiul Valahia Media)