Inconștienți! (Foto-Video) Focuri de vegetație, puse intenționat, pun în pericol oameni și bunuri, lângă Târgoviște (27 februarie)

În ultimele ore pare că cineva ar vrea să dea foc orașului Târgoviște. O serie de incendii de vegetație, scăpate de sub control, la Aninoasa, Voinești și Târgoviște au pus, sau pun în pericol, atât bunurile unor persoane cât și, poate, viețile oamenilor.

Doar în intervalul 26-27 februarie trei incendii de vegetație deosebit de puternice au necesitat intervenția pompierilor.

Mai întâi:

Maii multe incendii de vegetație uscată au aprins dealurile de pe raza comunei dâmbovițene Aninoasa, în noaptea de 26-27 februarie 2021.

Conform unei comunicări a celor de la SVSU Aninoasa, de pe pagina de facebook a Primăriei Aninoasa:

“Serviciul Voluntar pentru Situaţii de Urgenţă al Comunei Aninoasa a intervenit pentru stingerea unui incendiu de vegetație pe raza localității Aninoasa.”

Sursa foto-facebook/ Primăria Aninoasa

Conform unor informații focul , cel mai probabil, pornit intenționat de unii localnici, pentru a arde vegetația uscată, s-a întins rapid pe mai multe hectare. Totuși, se pare că nu au fost înregistrate nici pagube și nici victime, focul fiind stins după intervenția mai multor localnici alături de pompieri.

Apoi, la Voinești, în dimineața zilei de sâmbătă, 27 februarie, au fost solicitați să intervină pompierii de la ISU Dâmbovița.

Sursa Video-ISU Dâmbovița

“Incendiu vegetație uscată în comuna Voinesti, sat Izvoare. Pompierii de la Garda Voinești intervin în comuna Voinesti, sat Izvoare, pentru stingerea unui incendiu de vegetație uscată.

Incendiu Voinești-27 februarie (sursa foto video articol-ISU Dâmbovița)

La orele amiezii (27 februarie 2021) un și mai puternic incendiu a izbucnit la marginea Târgoviștei.

Incendiu Târgoviște 27 februarie (în depărtare se vede norul de fum)

Conform primelor informații, furnizate de ISU Dâmbovița, este vorba de un incendiu de vegetație uscată ce a scăpat, probabil, de sub control. Focul s-a extins și la diferite deșeuri aflate în zonă. Cel mai probabil fiind vorba de deșeuri provenite din construcții.

Incendiu Târgoviste-27 februarie

Incediul se desfășoară în apropierea zonei Halofin, din Târgoviște, iar norul negru de fum se vede de la kilometri distanță.

În zonă intervin pompierii de la ISU Dâmbovița, cu 2 ASAS, de la detașamentul Târgoviște.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *