Dragoș Militaru și tot staff-ul tehnic de la Chindia au fost demiși! Clubul spune că a fost amiabil, dar scandalul e monstruos!

Amatorism, lipsă totală de profesionism și interese politice.În doar câteva cuvinte, așa se poate descrie ce se întâmplă în aceste momente (august 2023) la Chindia Târgoviște. Clubul dâmbovițean de fotbal a întrat într-o adevărata zodie a absurdului, odată cu momentul 19 mai când echipa a retrogradat la primul meci disputat în primul eșalon de fotbal pe stadionul reabilitat de la Târgoviște, si pare că nu mai poate să iasă de acolo.

Foto: Instalarea noii conduceri a Chindiei (iulie 2023)

Grupul “știm noi mai ce trebuie să facem”, ce a fost instalat la conducerea clubului, după ce, în prealabil, aproape toți cei care au făcut parte din structura clubului, până la data de 19 mai 2023, au fost îndepărtați, a continuat să uimească însă. Și nu la modul pozitiv. Totul a culminat cu demiterea antrenorului principal (după nici două luni de la instalare) adică, teoretic, a celui ce a format actuala echipă. O demitere după ce, atenție!, echipa nu a pierdut niciun meci oficial, din cele disputate!!

Anunț demitere Dragoș Militaru (17 august 2023): Postare Facebook/ AFC Chindia Oficial

Dragoș Militaru, prezentat ca un antrenor de viitor, a fost demis după prima victorie a echipei pe care o antrenează, un meci de 5-0 în Cupa României.(vezi detalii mai jos, în postarea de facebook- Valahia Media)

Deși, în pseudocomunicatul de presă ( nici atâta lucru nu au fost în stare să facă) se spune că totul a fost încheiat pe cale amiabilă, între Dragoș Militaru și staff-ul său, pe de o parte, și conducerea clubului (președintele Andrei Cordoș și, cel mai probabil, omul din umbră, președintele CJ Dâmbovița, Corneliu Ștefan) Lucrurile sunt ceva mai nuanțate, însă. Se pare că imediat după victoria din meciul de Cupă, ce a avut loc în Prahova, la stadionul “Eugen Popescu” din Târgoviște au fost vorbe grele între părți. Iar demiterea era pregătită încă după meciul de la Slatina, din campionat (scor 0-0). Partida din Olt, un meci la care “oamenii cu banii publici”, de la Chindia, se pregătiseră să sărbătorească victoria, chiar pe stadionul “1 Mai” din Slatina, și n-au putut (din motive evidente), a fost principalul motiv al demiterii intempestive a lui Militaru.

Asta pentru că, la Chindia, totul este privit electoral. Gestul acesta (modul cum a fost luată decizia și momentul acesteia) demonstrează că vin vremuri grele, pentru toți cei care mai credeau în aplicarea principiilor fundamentale ale sportului, ale educației sportive, pentru performanță sportivă, și cu beneficii pentru comunitate, și la Chindia Târgoviște. Dezamăgirile, cel mai pobabil, vor fi mari, de acum înainte, pentru toți aceștia. Clubul de fotbal Chindia este confiscat politic, iar totul se subordonează logicii electorale a anului 2024. E tot ce îi interesează, apoi…. Dumnezeu cu mila!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *