Face ce face județul Dâmbovița și reușește să iasă în evidență cu câte ceva. Mai ales la nivel parlamentar. Din păcate, de cele mai multe ori, nu prea e de bine. Sau, de fapt, poate chiar e de bine, dar nu reușim noi, cei care chibițăm pe margine, să ne dăm seama de asta.
Spre exemplu, în actualul mandat al parlamentarilor (2024-2028) sunt, la doar vreo șase luni de la atribuirea mandatelor, deja, doi parlamentari dâmbovițeni (din 9) ce au spus “Adio!”, partidului ce i-a propulsat în Parlament.

Foto: Victor Ponta (pupitru), în octombrie 2024, în momentul în care a fost anunțat ca “poziția numărul 1” pe buletinul de vot, în lista de candidați pentru Camera Deputaților, propusă de PSD Dâmbovița
Dacă în cazul lui Victor Ponta, nu mai știe nimeni (probabil că nici el) din ce partid face parte (ba e PSD, ba e Pro România, ba este simpatizant AUR, ba e simpatizant Ciolacu, din calitatea de consilier al primului-ministru Ciolacu, ba e iar candidat PSD, ba nu mai deputat PSD, ba e înjurător de Ciolacu și admirator de AUR și Simion, ba e iar doritor de PSD), în cazul celui de-al doilea deputat, amintit mai sus la categoria “dezertor politic”, lucrurile sunt și mai simple.

Sursa foto: Lucian Andrușcă / Facebook
Aici nu a știut nimeni (n.m.- publicul larg), vreodată, ce și cum, fiind mai degrabă vorba de un accident politic. Asta pentru că Lucian Andrușcă, deputatul ales pe lista POT Dâmbovița, nu a existat în spațiul public dâmbovițean, cu ceva, anterior momentului în care s-a trezit cu un mandat de deputat în buzunar, în conformitate cu votul exercitat de dâmbovițeni în noiembrie 2024. Vorba aia, “vox populi, vox dei”.


Sursa foto: Lucian Andrușcă / Facebook
Dincolo de vocea poporului și a divinității, cert este că deputatul Lucian Andrușcă s-a remarcat prin tăcere și ulterior momentului accederii în Parlament (n.m.– eu unul, nu l-am auzit, iar dacă alții, dâmbovițeni mai ales, l-au “auzit” în vreun fel, și au fost la curent cu activitatea și planurile parlamentare ale acestuia, îmi fac “mea culpa” și recunosc că am greșit, în analiză). Asta, partea cu tăcerea adică, până la momentul 21 mai 2025. Da, ați remarcat bine, la trei zile după turul doi al “prezidențialelor” , după ce unii și-au tăiat buletinele si pașapoartele și au terminat de înjurat la coana Europa, iar alții, tot din segmentul “suveranist”, s-au gândit că dacă tot n-au câștigat e cazul să mai conteste și ei ceva, ca să nu îi uite lumea.



Foto: Cetațeni români supărați, după alegerile prezidențiale din 18 mai, își distrug cărțile de identitate sau pașapoartele (sursa foto- captură postari tik-tok)
Așadar, la momentul 21 mai 2025, deputatul de Dâmbovița, Lucian Andrușcă, alături de alți 5(!!!) deputați POT, a anunțat că părăsește partidul oamenilor tineri, al celebrei, deja, Anamaria “It is gone” Gavrilă.

“Stimaţi colegi, dragi români, cu părere de rău, dar cu încredere că ne vom duce misiunea până la capăt, noi, Albu Dumitriţa, Andruşcă Lucian, Csillag Andrei, Groza Călin, Pîclişan Gheorghe şi subsemnata, Simu Aurora Tasica, ne-am depus astăzi demisiile din Partidul Oamenilor Tineri şi implicit din grupul parlamentar POT”
“Acest gest este un semnal pentru toată mişcarea suveranistă şi un semnal către ţară că mişcarea conservatoare din România şi oamenii politici care s-au angajat să reprezinte România cu demnitate în Europa, „şi nu pentru a deraia parcursul european al României”, că înţeleg că românii doresc într-o Europă altfel, „cu fruntea sus, cu politicieni care au ca unică agendă interesul acestei ţări”.
„Sfada, isteria, pozițiile și declarațiile extremiste sunt exact ceea ce dezgustă și dezamăgește electoratul de dreapta conservator, suveranist – un electorat format, în principal, din oameni decenți, credincioși și muncitori, care nu-și mai doresc ca țara să fie secătuită de un stat supradimensionat și corupt”
Se mai spune în scrisoarea citită în plenul Parlamentului, de parlamentarii ce au părăsit POT-ul Aneimaria Gavrilă. Partid ce, în treacăt fie spus, a pierdut deja vreo 10 parlamentari, din cei 24 pe care îi avea, inițial.

Umblă vorba că “forțele suveraniste și conservatoarea adevărate”, cu principii, precum deputații dâmbovițeni plecați din partidele ce i-au trimis în Parlament, adică Victor Ponta și Lucian Andrușcă, se pregătesc să facă, împreună, un alt partid (momentan grup parlamentar). Unul adevărat suveranist, nu pistol cu apă ca aștia de la care au plecat, adică PSD, POT, eventual SOS. Evident nu fără a suporta potopul de înjurături aferent, de la cei de la care au plecat (n.m.– dacă mai rămâne cineva pe acolo, în afară de șefii de partid). Mai sunt și alții pregătiți, se pare, să se alăture.
Trăgând linie și adunând, în Dâmbovița, dâmbovițenilor, le cam dă…cu minus, după primele 6 luni de mandat ,ale actualilor parlamentari.
Păi, ce să mai zic, decât că: Când votezi legat la ochi, nu poți să te aștepți să primești nimic mai mult decât un întuneric abisal, fără geană de lumină, nici măcar la capătul tunelului .
C-așa-i în “tenis”!
1 Reply to “Dâmbovița: După Victor Ponta, un alt deputat părăsește partidul ce l-a trimis în Parlament! Lucian Andrușcă (ex-POT), “Iț gon”!”